Organismi kevadpuhastus: 7 sammu värske enesetundeni
Kevad on uue alguse aeg – loodus tärkab, päevad pikenevad ning meie keha ja meel soovivad talvisest raskusest vabaneda.
Kas on midagi, mida saame ette võtta, et toetada oma keha loomulikku puhastusprotsessi ja minna kevadele vastu värske energiaga? Midagi, mida oleks lihtne igapäevaellu lülitada ja mis ei kõlaks nii hirmutavalt kui “paastulaager”?
Positiivne muutus saab alguse lihtsatest sammudest. Selles blogipostituses räägime lähemalt, mis on organismi kevadpuhastus, kuidas seda lihtsate sammudega teha ning kellele see võiks eriti kasulik olla ning kes peaksid siin ettevaatlikumad olema.
Organismi kevadpuhastus: mis see on?
Organismi kevadpuhastusest tehakse palju juttu, aga mis see ikkagi on? Kas meie keha pole siis piisavalt tark, et enda puhastusega ise hakkama saada ning kas kevadpuhastust üldse ikka vaja on?
Meie organism on imeline ning ta annab endast parima jääkainete eemaldamiseks ning meie tervise toetamiseks ka siis, kui me kevadpuhastusest midagi kuulnud ei ole ja ekstra samme selles osas ette ei võta.
Samas on kevadpuhastusel siiski oma iva – talveperioodil sööme me enamasti raskemat toitu (sh. vähem rohelist ja värsket kraami), liigume vähem ja näeme vähem päikesevalgust. Meie meeleolu võib olla raskem, võime olla kogenud rohkem haigusi ning tarbinud ka rohkem ravimeid. Kõik see jätab kehale jälje.
Kevadpuhastuse eesmärk on toetada teadlikult oma keha toitumise, liikumise ja muude tegevuste kaudu talve jooksul kogunenud jääkainetest ja toksiinidest vabanemisel ning aidata kaasa paremale seedimisele, energiataseme tõstmisele ja kergemale enesetundele.
Me suudame positiivseid muutusi ellu viia siis, kui meie eneseusk ja positiivne meeleolu seda toetavad ning kui need sammud on meie jaoks piisavalt lihtsad ning jõukohased. Kevad on päikesevalguse, tärkamise ja talvepimedusest vabanemisega just see periood aastas, mis ka psühholoogiliselt toetab vana maha jätmist ja uuega alustamist ning seda tasub ära kasutada.
Organismi kevadpuhastus: 7 lihtsat sammu, mis toovad tulemuse
Kui mõtestame organismi kevadpuhastust suure ja intensiivset pingutust nõudvat ettevõtmisena, siis on oht, et jätame selle alustamata või stardime uhkelt, kuid finišisse ei jõua. Seetõttu soovitame keskenduda väikestele sammudele, mida saame oma igapäevaeluga hõpsamini siduda ning mille alalhoidmine pisut pikema perioodi jooksu (nt. 4-8 nädalat) meile jõukohane on.
Aja jooksul märkad, et neil väikestel sammudel on üllatavalt suur koondmõju nii sinu kehale kui meeleseisundile ning nende tulemusel saad kevadele ja suvele vastu minna energilise, rõõmsa ja tervena.
Need 7 lihtsat sammu on teineteist toetavad ning osaliselt kattuvad. Nad kõik aitavad meie organismi soolestiku- ja maksa puhastamisel, seedimise parandamisel ning jääkainete väljutamisel.
1.Kergem ja teadlikum toitumine: suurenda värskete ja toitaineterikastele toitude osakaalu. Eelista rohkelt rohelist (nt spinat, lehtkapsas, rukola), kibedaid taimi (nt võilillelehed), idandeid ja kiudainerikkaid köögivilju. Muutus ei pea olema suur – too enda söögimenüüse juurde kasvõi 1-2 salati- või köögiviljarooga nädalas ja oled teinud hea alguse.
2.Vähenda töödeldud toitude ja stimulantide tarbimist: vähenda suhkru, alkoholi, liigse kohvi, ebatervislike snäkkide ja töödeldud toitude hulka, et anda kehale võimalus puhastuda. Hea viis seda teha on värskete ja toitainerikaste toitude osakaalu suurendamise (samm 1) kaudu – sellest tekkiv ainevahetuse tasakaalu- ja täiskõhutunne vähendab automaatselt isu kõige ebatervisliku järele.
3.Toeta soolestiku loomulikku puhastumist kiudainete abil: sammud 1 ja 2 aitavad juba olulisel määral kaasa meie soolestiku loomulikule puhastumisele ning käesolev soovitus on väike lisasamm, millle mõte on suurendada teadlikult kiudainete osakaalu toidus. See toetab sooleseinte puhastumist ning teisalt on kiudained heaks elukeskkonnaks ka kasulikele bakteritele ja mikroorganismidele meie soolestikus. Kiudainerikkad on näiteks linaseemned, kaerakliid, chia seemned ja psülliumikestad, mida saab lisada jogurtile, smuutidesse, saltatitesse või magustoitudesse. Ka puu- ja köögiviljad on enamasti kiduainerikkad, sh. eriti näiteks seller ja lehtkapsas. Samuti eelista rafineeritud jahu- ja teraviljatoodetele (sh. ka leivad-saiad) kiudainerikkamaid täisteratooteid.
4.Turguta seedesüsteemi tööd: värske, täisväärtusliku ja kiudainerikka toidu osakaalu suurendamise ja töödeldud ning toitainevaesemate toitude osakaalu vähendamisega (sammud 1-3) oled juba andnud suure panuse oma seedesüsteemi toetamiseks. Siit saad edasi teha veel ühe lihtsa ekstrasammu – seedesüsteemi töö sõltub väga suurel määral soolestiku mikrofloora mitmekesisusest ja elujõulisusest ning saame seda toetada hapendatud toitude (nt. hapukapsas, jogurt, hapendatud kasemahl) tarbimise suurendamisega ning ka kasulike probiootikute võtmise abil. Samuti mõjub seedimisele hästi sidrunivesi või veega lahjendatud õunasiidriäädikas.
5. Suurenda vedelikutarbimist: rohke vee ja taimeteede joomine aitab kehast jääkaineid väljutada ning toetab nii seedesüsteemi kui maksa tööd. Populaarsed kevadpuhastust toetavad teed on näiteks võilille-, nõgese-, takjajuure-, fenkoli-, kaselehe-, kummeli- või piparmünditee. Samuti on erinevaid taimeteesegusid, mis organismi puhastust toetavad.
6. Kanna hoolt maksa tervise eest: maks on keha puhastusjaam, mis töötleb toksiine ja aitab eemaldada kehast mittevajalikud jääkained. Õige toitumine, hästitoimiv seedesüsteem, alkoholitarvitamise vähendamine ja piisav vedelikutarbimine aitavad kõik maksal töökorras püsida. Lisasammuna maksa tervise eest hoolitsemisel võime võtta võilille- või maarjaohakaekstrakte ning suurendada klorofülli tarbimist süües rohkel rohelisi köögivilju (nt. lehtkapsas ehk kale, idud, nisuoras) ja klorofüllirikkaid rohelisi väetoite (nt spirulina, klorella, nisuorase pulber).
7. Liigu rohkem värskes õhus: füüsiline pingutus, sh. eriti liikumine värskes õhus parandab meie ainevahetust, meeleolu ja und. Need kõik toetavad organismi loomulikku puhastumist ning annavad meile värskus ja elurõõmu. Lisa oma tänasele liikumisele kevadpuhastusperioodil iga päev 15-30 minutit väljas liikumist juurde ning märkad peatselt, kuidas see väike muutus sinu keha seisundit ja enesetunnet märgatavalt parandab.
Kevadpuhastus ei tähenda rangeid dieete ega näljutamist, vaid pigem teadlikku toitumist ja keha loomulike puhastusprotsesside toetamist. Need 7 sammu on olemuselt väga lihtsad ja toovad regulaarsel tegemisel üsna lühikese ajaga selgelt märgatavaid tulemusi.
Alusta vaikselt. Kui kõike ei jõua, tee pool. Parem vähem ja regulaarselt, kui palju, aga harva.
Organismi kevadpuhastus: kellele on see eriti kasulik ja kes võiks olla ettevaatlik?
Kevadpuhastus – eriti sellises suhteliselt leebes vormis –
on tervist toetav ning soovitatav pea kõikidele inimestele. Aga samas on siiski
neid, kellele see võiks olla eriti kasulik ja ka neid, kellele see pole nii
vajalik või kes peaksid sellega olema ettevaatlikud.
Kellele võib kevadpuhastus olla eriti kasulik?
Inimesed, kes tunnevad väsimust ja energiataseme langust: kui oled talve jooksul tarbinud rohkelt töödeldud toite, liikunud vähem, kogenud haigusi ja meeleolulangust, siis aitab toitumise korrigeerimine ning soolestiku ja maksa töö toetamine taastada energiataset.
Seedeprobleeme ja kõhus raskustunnet kogevad inimesed: kiudainerikas ja kergem toitumine, rohke vedelikutarbimine koos maksa ja soolestiku toetavate sammudega parandab seedimist ja aitab kehast jääkaineid väljutada.
Allergikud: organismi seedetalituse toetamine (sh. maksa- ja neerutalitluse parandamine) võib aidata leevendada hooajalisi allergiaid ja kevadväsimust.
Inimesed, kes on toomas oma ellu positiivseid muutusi:
kevadpuhastus on nii psühholoogiliselt kui ka kehaliselt hea viis teadvustada
oma juurdunud harjumusi, lasta lahti kogunenud taagast ja alustada värske ning
energilisena uute toitumisharjumuste ja teiste kasulike muutuste juurutamist
oma elus.
Kellele ei pruugi kevadpuhastus sobida või kes peaksid olema ettevaatlikud?
Rasedad ja imetavad naised: kuna enamik toodud sammudest on tervisliku eluviisi loomulikud osad, siis sobivad need ka rasedatele ja imetavatele emadele. Samas kuna keha vajadused on sel perioodil tavapärasest erinevad, siis on eriti oluline jälgida, et organism saaks piisavalt täisväärtuslikku toitu ja energiat ning intensiivsemaid puhastuskuure ette võtta ei tasu
Krooniliste haigustega inimesed: inimesed, kellel on diabeet, neeru- või maksahaigused või muud tõsised terviseprobleemid, peaksid enne kevadpuhastuse alustamist konsulteerima arstiga.
Inimesed, kellel on alakaal või söömishäired: kui kehal on niigi raskusi vajalike toitainete omastamisega, võib piirav dieet või intensiivne puhastuskuur teha rohkem kahju kui kasu.
Lapsed ja noored: lapsed ja noored ei vaja tavaliselt eraldi kevadpuhastust, kuna nende keha on veel arengujärgus ja seedesüsteem töötab tõhusalt. Samas on lastel ja noortel suur oht kõrgelttöödeldud, magustatud ning toitainetevaesemate toitude liigtarbimisele, mistõttu võiks kevadpuhastuse soovitusi vaadata kui aastaringseid üldisi suuniseid tervislikumaks toitumiseks.
Need, kes tunnevad end üldiselt hästi ja kelle toitumine on tasakaalus: kui sööd juba tervislikult ja keha toimib hästi, ei pruugi eraldi puhastuskuur olla vajalik. Loomulikult võib teadlik vedelikutarbimine ja kergem toitumine olla kasulik, kuid kevadpuhastust lihtsalt moe pärast teha pole tarvis
Biomarketi tooted, mis aitavad organismi kevadpuhastust toetada
Toome siin välja Biomarketi populaarsemad tooted, millega saad oma kevadpuhastus toetada.
1. Värske kraam: kevadpuhastuse perioodil on hea toetada organismi kiudainete- ja klorofüllirikka köögiviljaga ja siin soovitame Biomarketi valikus olevaid puhtaid mahepõllunduslikku sellerit, lehtkapsast, spinatit ja rukolat.
Selleri, lehtkapsa ja värske salati kasutamise ja kasulikkuse kohta saad lugeda lisa meie kolmest blogipostituset: Seller: mõnusalt maitsev, tervislik ja lihtne kasutada; Lehtkapsas ehk kale: maitsev ja mitmekülgne supertoit ning Värkse ökosalat: rukola, spinat, lambasalat ja segusalat
2. Soolestiku puhastamine: soolestiku puhastamiseks soovitame kasutada kiudainerikkaid tooteid - Chia seemned, 300g, Linaseemned, 400g ja Kõrbe-teelehe seemnekestad, 200 g. Lisaks toetavad soolestiku puhastumist ajurveeda süsteemis tuntud Triphala öko, 60 kapslit, kiudainerikas soolepuhastuse segu Soolepuhastaja (psülliumi ja kiudainete kompleks) 260g või Havitall pulber, 250 g.
3. Seedesüsteemi töö turgutamine: seedesüsteemi töö turgutamiseks sobib hästi Hapukapsamahl 0,5 l ning kasulikke baktereid andvad: Daily sünbiootikum, 30 kapslit, Multibiotic, 30 kapslit ja Ecobiotic universaalne piimhappebakterid + kiudained 60 kapslit, 35 g. Lisaks toetab seedesüsteemitööd ka antioksüdantide rikas Rohelise tee leht 500 mg, 30 kapslit, Aaloe vera mahl öko, 500 ml ning Aluseline segu, 250 g
4. Maksa tervise toetamine: maksa tervise toetamiseks sobib hästi Maarjaohakas, 30 kapslit, Maksakompleks 90 kapslit, klorofüllirikkad väetoidud Spirulina 500 mg öko, 240 tabletti, Klorella 500 mg öko, 240 tabletti, Klorella pulber, 200 g ja Vedel klorofüll, 125 ml
5. Organismi puhastavad segud: soolestiku puhastamiseks, seedesüsteemi toetamiseks ning maksa tervise toetamiseks on populaarsed paljusid kasulikke komponente sisaldavad puhastusegud - Väetoitude segu Detoks, 200 g , Kehapuhastus Detox, 500 g ning Para-Herb, 120 kapslit.
6. Ürditeed: organismi puhastusprotsessi on hea toetada vedelikutarbimise suurendamisega ning selleks sobivad hästi spetsiaalsed ürditee segud: Clipper puhastustee, 20 tk, Yogi Puhastav tee, 17pk ja Yogi BIO Alkaline Herbs tee 17 tk.
***
Kevadpuhastuse abil toetad oma keha talve jooksul kogunenud jääkainetest ja toksiinidest vabanemisel ning seedesüsteemi töö parandamisel. See annab sulle kergemale enesetunde ja tõstab energiataset.
Organismi puhastamiseks saad teha 7 lihtsat sammu. Alusta aeglaselt, aga ole regulaarne ja püsiv - nii märkad aja jooksul, et neil väikestel sammudel on üllatavalt suur koondmõju.Koondülevaate Biomarketi valikus olevatest populaarsemates toodetest, millega toetada kevadpuhastus leiad siit: Populaarsemad kevadpuhastustooted Biomarketis
Kui see blogipostitus sulle meeldis ja sinuni ei jõua veel Biomarketi uudiskirjad, siis liitu siin Biomarketi uudiskirjaga ning aitame sul püsida terve, rõõmsa ja loodussõbraliku eluviisi lainel.