Taas müügil: rikkaliku maitsega värske talleliha
Talleliha on hea valguallikas, sealjuures eriti kõrge asendamatu aminohappe trüptofaani sisaldusega – 100 g liha on piisav päevase koguse trüptofaani saamiseks. Lambaliha sisaldab B-grupi vitamiine, eriti niatsiini (B3), riboflaviini (B2) ja kobalamiini (B12). Lambaliha on samuti hea tsingi-, raua-, kaaliumi- ja fosforiallikas. Lisaks sisaldab see antioksüdant seleeni ning D-vitamiini.
Mis sobib milleks?
- Talle abaliha sobib hautamiseks, küpsetamiseks ja praadimiseks, grillimiseks ja šašlõki valmistamiseks. Abatükist võib teha ka guljašši, vormirooga või rulaadi.
- Talle kaelakarbonaad sobib grillimiseks või praadimiseks, samuti üleküpsetatuna ehk eelnevalt praetuna ja seejärel ahjus küpsetatuna.
- Talle
tagatükk sobib
terve tükina ahjus küpsetamiseks või siis lõikudena šašlõkiks ja hautamiseks. - Talle välisfilee sobib fileerullide valmistamiseks. Väikeste ribadena sobib välisfilee paja- ja vokiroogadesse, lõikudena praadimiseks ning grillimiseks.
Rikkaliku maitsega talleliha maitsestamisel tasub olla ettevaatlik, et mitte kaotada liha naturaalset maitset. Seega maitseb talleliha hästi vähese maitsestusega – veidi soola, pipart ja küüslauku. Hästi sobivad ka veini- või jogurtimarinaad, millele võiks lisada värskeid ürte. Lisanüansse lambaliha maitsestamisel annavad mesi, rosmariin, piparmünt, tüümian, salvei, pune, loorber, basiilik, till ja erinevad piprad. Eksootilisema maitseelamuse annavad ingver, tšilli, kaneel ja kardemon, lisaks rosinad, puuviljad, seesamiseemned, pähklid ja mandlid. Lambalihale sobivad hästi ka idamaise hõnguga marinaadid.
Retsepte värskest tallelihast roogade valmistamiseks leiad Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja retseptiraamatust „Lambaliha meie toidulaual“.
Allikad: Märjamaa lihatööstus ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda