Lisa suvisele salatile hõrku maitset ja tervislikkust kvaliteetse külmpressiõliga
Kvaliteetne külmpressitud taimeõli muudab värske ja vitamiinirikka salati veelgi maitsvamaks ja tervislikumaks. Sel suvel avasta salatitele või grillitud köögiviljadele kastmeid valmistades oliiviõlile vahelduseks uusi maitseid külmpressitud pähkli- ja seemneõlide seast.
Oluline on teada, et taimeõli aitab paremini omastada värsketes köögiviljades sisalduvaid vitamiine ehk saada värskest salatist kätte kõik kasuliku. Rasvlahustuvad on näiteks A-, D-, E- ja K-vitamiin jt. Seega on taimeõli grill-liha kõrvase värske salati kohustuslik koostisosa.
Valmistatud leebe pressimise ja filtreerimise meetodil
Biomarketis pakume rikkalikku valikut ökoloogiliselt puhtaid toiduõlisid tootjatelt Naturata ja Emile Noël. Kvaliteetsed rafineerimata toiduõlid on valmistatud leebe pressimise ja filtreerimise meetodil, mille puhul ei kasutata kuumutamist, kemikaale ega tsentrifuugimist. Säilimise või kaubandusliku välimuse parandamiseks ei ole ökoõlides kasutatud mingeid lisaaineid. Samuti ei ole õlisid desodoreeritud ehk nende lõhna ei ole eemaldatud. Tänu sellele on õlides säilinud kõik looduslikud ained ja nende tervislikud omadused ning taimele iseloomulik maitse, aroom ja värv.
Rafineerimata toiduõlid on kõrge toiteväärtusega. Kõige vajalikumad õlide kaudu saadavad asendamatud rasvhapped, mida keha ise ei tooda, on alfa-linoleenhape ehk oomega-3-rasvhape ja linoolhape ehk oomega-6-rasvhape.
Tavalised, ekstraheerimise teel saadud toiduõlid puhastakse hapete, leeliste, sorbentide jt vahenditega. Sellised õlid on praktiliselt värvuseta, maitseta ja lõhnata. Ekstraheeritud õlidele lisatakse paremaks säilivuseks antioksüdante, neis võivad tekkida trans-rasvhapped. Sellised õlid säilivad kaua muutumatuna ja on madala toiteväärtusega.
Rääsumise vältimiseks säilita jahedas ja pimedas
Toiduõlide rääsumist soodustavad kõrge temperatuur ja valgus. Rääsumise vältimiseks säilita külmpressitud õlisid jahedas (toatemperatuuril kuni 20 kraadi), valguse ja õhu(niiskuse) eest kaitstult ehk kindlasti eemal päikesevalgusest ja kuumaallikatest ning kinnises pudelis. Õlisid võib hoida ka külmkapis ja kui õli seal hägustub, ei riku see kvaliteeti ning enamasti ühtlustub õli taas toatemperatuuril. Jälgi kindlasti ka pudelil olevat tarvitamise aega, sest rääsumisel moodustuvad õlides tervisele kahjulikud ained. Lahtine õlipudel tuleks tarvitada paari kuu jooksul.
Külmpressitud õlid üldiselt kuumutamiseks ei sobi, nt Kreeka pähkli õli, kõrvitsaseemneõli, linaseemneõli, nisuiduõli, tudraõli, kanepiõli. Kõrgetel temperatuuridel kuumutamiseks on kõige kindlam kasutada oliiviõli ja kookosõli, millel on kõrge suitsemispunkt. Suitsemispunkt on temperatuur, mille ületamisel hakkab õli suitsema, omandab ebameeldiva maitse ning jätab selle ka toidule. Suitsemispunkti ületades kaotab õli tublisti oma väärtusest ning selles tekivad toksilised ühendid. Mõningad külmpressitud õlid sobivad mõõdukaks kuumutamiseks, nt seesamiseemneõli, mandliõli, avokaadoõli.
Siin on meie viis lemmikõli suvisesse salatisse:
- Magusmandliõli
– peene ja võise maitsega, röstitud mandli iseloomuga õli.
- Kreeka
pähkli õli – gurmeeõli, mille eriline maitse tugevdab ja toob paremini esile
kõiki teisi maitseid.
- Kõrvitsaseemneõli
– aromaatne ja intensiivse maitsega õli, mis annab salatile pähklise nüansi.
- Naturata salatiõli – maheda ja harmoonilise
maitsega õlisegu ühendab rapsi-, päevalille- ja linaseemneõli kasulikud
omadused.
Klassikaline õlikaste salatile
ehk vinegrett
150 ml kastme jaoks vajad: 2 tl Dijoni tüüpi sinepit, 2 sl (valget) veiniäädikat või sidrunimahla, u 0,5 tl mett või suhkrut, soola, musta pipart, 125 ml head taimeõli või erinevate õlide segu.
Valmistamine: Vispelda piisavalt suures kausis kokku sinep, mesi, mahl või äädikas, sool ja pipar. Vispeldamist jätkates lisa peene nirena õli. Kui kaste on emulgeerunud, lase sellel mõned minutid maitsestuda. Kontrolli maitsestust – selles ei tohi domineerida ükski põhimaitse. Sega hulka sobivad salatiained ning sega läbi. Serveeri kohe.
Kasulikke nippe: Võid kastme valmistada ka kannmikseris. Kui toiduvalmistamise tingimused on väga piiratud, võib kaste õnnestuda ka purgis tõhusa loksutamise tulemusena. Kaste säilib üsna kaua külmikus õhukindlas nõus. Kastme maitsestamiseks on piiramatult võimalusi, peaasi, et leiad sobivad kooslused soolase, hapu, magusa ja vürtsika hulgast. Põnevaid kooslusi saad kujundada ka erinevate maitsekate õlidega.
Allikas: Biomarketi Loomuliku Isu Akadeemia toidukoolitustejuhendaja Kaie Mei
Salatikastmesse sobib ka Emile Noëli esimese külmpressi oomega-3-õli linaseemneõliga, mida saad juunis proovida 25% soodsamalt. Vaata pakkumist lähemalt.